Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ardeny

 

... bitva známá v angličtině jako battle of the Bulge- bitva o výběžek...

Na podzim 1944 vedla německá armáda tvrdé boje na dvou frontách. Na východě se Rudá armáda blížila k Německu. Po vylodění v Normandii se Spojenci blížili k Rýnu, proto Němci potřebovali jednu frontu zneutralizovat, aby se mohli soustředit jen na jedinou.

Pohoří Ardeny leží mezi Belgií a Německem a je hustě zalesněno. Němci se pokousili o podobný útok jako v roce 1940. 16. prosince vyrazili vpřed 3 tankové armády s celkem 24 divizemi, z toho 10 jich bylo obrněných, které vytvořily "výběžek". Německé jednotky byly vyzbrojeny nejnovější verzí Tigra, kterému se žádný spojenecký tank nevyrovnal. V první linii stála 1. tanková divize SS, jejíž velitel byl Jochen Peiper, německé tankové eso. "Ostrovy" odporu, na které narazili, divize obešla a nechala na za nimi postupující pěchotou. Cílem Peipera byly Antverpy.

 

Spojenecké zásobování bylo zkomplikované zataženým nebem a tím, že se jejich nákladní automobily zabořovaly do bahna. Situaci ještě zhoršovala mlha kvůli, které bylo vidět na méně než 100 metrů. Chaosu ještě přispěli anglicky mluvící členové SS oblečení do amerických uniforem. Rozpoznat je šlo jen těžko, Američanům pomáhal baseball, protože Němci samozřejmě tuto hru neznají.
Peiperova taktika obcházení odporujících jednotek způsobila vyčerpání paliva ve vozidlech a zpoždění jednotek oproti původnímu plánu. U města Ligneville přepadli americkou kolonu a získali mnoho zajatců, kteří byli na poli u Baugnezu popraveni. Tento válečný zločin byl nazván Malmédský masakr. Neví se, jestli o tom Peiper věděl, ale jako velitel divize za to nesl odpovědnost. Jednotky postupovaly dál k Stavelotu, který bránilo pouhých 13 amerických vojáků, ale jejich odpor byl tak silný, že německé jednotky zastavil a Spojenci měli možnost přesunout posily do blízkosti. 1. tanková divize dobyla Stavelote, ale byla v městě obklíčena. Okolo dvou tisíc vojáků a dvouset vozidel bylo odříznuto od zásobování a německý útok byl zastaven. Teď bylo v centru pozornosti Bastogne uprostřed výběžku.

 

Americká 101. výsadková divize byla přesunuta do Bastogne a 82. výsadková divize se přesunula na sever výběžku. K jihu se přesunula Pattonova 3. armáda, která zaútočila na německé jednotky. 18 000 Američanů se nacházelo okolo Bastogne. Německé jednotky museli město dobýt, ale na druhou stranu Američané ho nechtěli opustit.

22. prosince němečtí důstojníci požadovali, aby se Američané vzdali a tento požadavek poslali brigádnímu generálovi McAuliffovi, veliteli obrany Bastogne. Ten jim na to řekl: "Prdlajs!". Němci odpověděli útokem, který začal na Štědrý den bombardováním. V tu dobu se obloha vyjasnila a Spojenci začali bombardovat německé zásobovací linie. Patton vydal své 4. obrněné divizi rozkaz- zaútočit. 2. ledna byla bitva u konce.
Americké ztráty: 8 477 padlých, 46 170 raněných a 20 905 zajatých.
Německé ztráty: 10 749 padlých, 34 439 raněných a 32 487 zajatých.

 

Náhledy fotografií ze složky 2.světová válka