Jdi na obsah Jdi na menu
 


1.9.1939 -Fall Weiss/Bílý plán/ napadení Polska

Německo přepadlo Polsko, bez vyhlášení války po předchozím fingovaném útoku na německý vysílač- incident v Hlivicích.

Dne 1. září 1939 ráno v 04.45 hodin se německý křižník Schleswig-Holstein přiblížil blíže k polskéhému poloostrovu Westerplatte a jeho armáda vypálila první výstřely druhé světové války. Němci vyhodili bránu základny do vzduchu a začal útok. Zároveň ze všech větších budov na protilehlém břehu zahájili němečtí vojáci palbu . Po šestiminutovém dělostřeleckém přepadu vyrazila do útoku německá pěchota. Obránci zahájili palbu ze dvou kulometů a podařilo se jim odrazit německý útok. Mimo to zahájili palbu i z děla, kterým umlčeli několik kulometných hnízd na druhé straně přístavního kanálu. Postupně byly, i za pomoci lehkých minometů odráženy další a další vlny nepřátelských útoků. Několika výstřely z děla se podařilo zasáhnout a poškodit i německý obrněnec, který po zásazích odplul do bezpečnější vzdálenosti. Němci nepředpokládali tak velký odpor. V případě války, měli obráncové vydržet nepřetržitý útok pro 12 hodin.První dva dny se Poláci pod vedením majora Sucharského a kapitána Dabrowského bránili úspěšně. Němci útočili na Westerplatte z moře, ze země i ze vzduchu. V této akci bylo nasazeno přibližně 2600 německých vojáků proti 205 polským vojákům.
Německá armáda v síle 53 divizí, která byla podporována 1600 letouny se přesunula přes německé a slovenské hranice do Polska. Německo mělo vypracovaný plán bleskové války, ve kterém bylo počítáno s rychlým poražením Polska a následným přesunutím vojsk na západní frontu.
Proti tomuto útoku stála nedostatečně vyzbrojená polská armáda - 24 divizí, které byli rychle paralizovány, jelikož byly roztroušeny podél hranic a nedostávalo se jim letecké a obrněné podpory.
Posily se často dostavili příliž pozdě, aby odrazili německý postup.

Blitzkrieg
Blitzkrieg ("blesková válka") si kladla za cíl totální porážku nepřítele prostřednictvím jediné mohutné ofenzívy, futo strategii poprvé načrtl ve své knize ,.Pozor, tanky!" (1933) generál Heinz Guderian Cílem bylo najít možnost jak se vyhnout nákladné a bezvýsledné zákopové válce, tak jak probíhala v letech 1914-18. Německo využilo svého pokroku ve vývoji tanků, mobilního dělostřelectva a letounů při svém prvním blitzkriegu, kterým byl útok na Polsko. Blitzkrieg byl vždycky založený na momentu překvapení, na nenadálém útoku, který překonával silnou nepřátelskou obranu, a soustřeďoval se na nepřátelský týl, kde narušoval komunikační a zásobovací linie, jakmile tohoto bylo dosaženo, mohly pak méně pohyblivé jednotky eliminovat zbývající kapsy protivníkova odporu. Podmínkou blitzkriegu nebyla jenom nová technika, ale žádal si také velitele s taktickou vizí a pružností ve využívání všech možností a překonávání překážek, které se stavěly do cesty nenadálému útoku. Spojenci, kteří nevyvodili ponaučení z blitzkriegu v Polsku pak byli nepříjemně překvapeni způsobem německého útoku na Francii a Lucembursko, Holandsko a Belgii. Německá pozoruhodná strategie jim způsobili další naprostou porážku.

 

 

Náhledy fotografií ze složky 2.světová válka